Lider 4.0 czyli jak wyjść z kryzysu i zarządzać innymi

Why take this course?
Ćwiczenie praktyczne: "Zarządzanie kryzysem w zespole - Rola lidera"
Celem tego ćwiczenia jest poznanie różnych sposobów reakcji i nastawienia w kryzysie oraz zrozumienie, jak każdy z nich może być użyteczny w zarządzaniu zespołem. Poniżej znajduje się instrukcja do wykonania ćwiczenia.
Instrukcja:
-
Zdefiniuj sytuację kryzysową: Zastanów się, jakie są potencjalne kryzysowe sytuacje w Twojej organizacji lub dziedzinie branżowej. Może to być np. spadek sprzedaży, awaria techniczna, konkurencyjny ruch na rynku, konflikt w zespole itp.
-
Wybierz jeden z 7 sposobów reakcji i nastawienia: Z listy opracowanej w ramach programu wybierz ten sposób, który wydaje się Ci najbardziej odpowiedni dla sytuacji kryzysowej, jaką zdefiniowałeś w kroku 1. Możliwe opcje to:
- Osiąganie (Achievement)
- Pokonać (Dominance)
- Współpraca (Collaboration)
- Wytrwałość (Resilience)
- Utrzymanie zharmonii (Harmony)
- Eksploracja (Innovation)
- Odpowiedzialność (Accountability)
-
Opisz, jak ten sposób wpłynie na zarządzanie kryzysu: Zastanów się, jak w wybranym przez Ciebie sposobie reakcji i nastawienia można skutecznie zarządzić zespołem w sytuacji kryzysowej. Jakim będzie podejście do komunikacji, podejmowania decyzji, rozdzielenia zadań i zasobów? Jakie emocje będą liderzy mogli wykreować w takiej sytuacji?
-
Zastanów się nad potencjalnymi zagrożeniami: Każdy z 7 sposobów ma swoje korzyści i zagrożenia. Zidentyfikuj, które mogą występować w przypadku Twojego wybranego sposobu reakcji i jakie są ryzyka związane z ich niesłuchowanym stosowaniem.
-
Rozważ alternatywne podejścia: Nie każda sytuacja wymaga tego samego sposobu reakcji. Przejrzyj inne sposoby z listy i dyskutuj, jak mogłbybyś zastosować inny sposób w tej samej sytuacji, aby zrozumieć więcej różnych perspektyw i skupić się na mocnych stronach zespołu.
-
Twórz plan działania: Na podstawie Twoich rozważań stwórz szczegółowy plan, jak zarządzasz kryzysem w zespole, korzystając z wybranego przez Ciebie sposobu reakcji. W planie powinny być:
- Cel lub cele kryzysowe
- Kluczowe działania i kroki do ich realizacji
- Zachowania, które jako lider masz zachęcać w zespole
- Sposoby na monitorowanie postępów i ewaluację sytuacji
-
Ewaluacja i adaptacja: Po stworzeniu planu, zastanów się, jak możesz dostosować go w czasie, aby reagować na zmieniające się warunki lub ocenić skuteczność podejmowanych działań.
-
Dyskusja i feedback: Na koniec ćwiczenia zasięgaj opinii kolegów, by uzyskać różne perspektywy i feedback na temat Twego planu. Może to być grupa wsparcia w pracy, mentor lub kolega z innego oddziału.
Materiały potrzebne:
- Broszura lub notatki z opisem każdego z 7 sposobów reakcji i nastawienia
- Przykładowe scenariusze kryzysowe
- Sekretarz lub narzędzie do zapisywania pomysłów (np. papier, ołów, tablet z aplikacją do notatników)
Czas przeznaczony na ćwiczenie: Ok. 60 minut
Po wykonaniu tego ćwiczenia powinieneś mieć lepsze zrozumienie różnych sposobów reakcji w kryzysie i być w stanie wybrać najbardziej odpowiedni dla sytuacji, w której się znajdziesz. Pamiętaj, że kluczem jest elastyczność i zdolność do adaptacji w zależności od specyfiki sytuacji i potrzeb zespołu.
Course Gallery




Loading charts...